Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Trt 1

Benzer Kanallar

Yayın Kuruluşunun ismi : Türkiye Radyo ve Televizyonu 1. kanalı
Sahibi : Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (1968-günümüz)
Uydu yayın frekansı : 11958 V 27500 5/6 (SD)
Digiturk : 23. kanal (SD)
Hedef kitlesi : Muhafazakar kesim sallıyorum
En sevilen programlar : Beni Böyle Sev, Seksenler ve Diriliş:Ertuğrul
Yayın yaptığı alan : Haber
Telefon : 0 312 463 43 43
E-posta : [email protected]
Web sitesi : http://www.trt.net.tr/
Mektup adresi : TRT Sitesi Turan Güneş Bulvarı 06540 Or-an Ankara


 

Trt 1 Canlı Yayın

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek kamu yayın kuruluşu TRT’dir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, devlet adına radyo ve televizyon yayını yapmak için 1 Mayıs 1964’de kurulmuştur. 1972’de yapılan anayasa değişikliğiyle de tarafsız bir kamu kuruluşu olarak adlandırılır. 1990’lı senelerin ilk zamanlarında yeni radyo ve televizyon kanalları yayına başlayana kadar, ülkedeki tek radyo ve televizyon yayını yapan bir kuruluş olarak hizmetini sürdürmüştür. Türkiye’deki radyo ve televizyon yayıncılığına bir rehber olmuştur. Yayınları ise, yeni kuruluşlara örnek olmuştur.

 

Günümüzde 14 farklı televizyon kanalından ve 15 farklı radyo kanalından hizmetlerine devam etmektedir. Bu televizyon kanalları; TRT 1, TRT WORLD, TRT HABER, TRT SPOR, TRT AVAZ, TRT ÇOCUK, TRT BELGESEL, TRT MÜZİK, TRT EL ARABIA, TRT TÜRK, TRT KURDİ, TRT OKUL, TRT 3 TBMM ve TRT DİYANET’tir. Radyo kanalları ise; RADYO 1, RADYO 2 (TRT FM), RADYO 3, RADYO 4, RADYO 6, Ankara Radyosu, Antalya Radyosu, Çukurova Radyosu, Erzurum Radyosu, Trabzon Radyosu, GAP - Diyarbakır Radyosu, TRT Nağme, TRT Türkü ve yurt dışına Türkçe dâhil 32 dilde yayın yapan Türkiye'nin Sesi Radyosu ve TRT Avrupa FM’dir.

 

Günümüzde TRT, 24 saat boyunca 10’dan fazla farklı kanaldan yayın hizmetini sürdürmektedir ve ek olarak GAP TV den Güneydoğu Anadolu illerine özel yayınlarını yapmaktadır. Radyo yayınlarını ise, 15 farklı kanaldan dinleyicilerine ulaştırmakta ve yayınları Türkçe dâhil 32 farklı dilde dış ülkelere sunulmaktadır. Ülkemizde temeli en sağlam ve en geniş çaplı haber yayınlarını yine TRT yapmaktadır. Gündelik ortalama 11 saat haber programı yayınları yapmaktadır. Bu yayınların yanı sıra dizi, film, drama, belgesel ve diğer televizyon yayınlarıyla da dünyadaki hatırı sayılır yayın kuruluşları arasında yer almaktadır.

 

Radyo yayınlarından bahsedecek olursak, ilk programlı radyo yayınını 1965 yılında yaptı ve tüm radyo kanalları haber saatlerinde Ankara Radyosuna bağlandı. Aynı yıl kendi içerisinde “Batı Müziği ve Çok Sesli Türk Müziği Danışma Kurulu “ ve “ Türk Sanat ve Halk Müziği Danışma Kurulu” toplanmıştır. Bu yıl içerisinde seçim sonuçlarını vermek için sabaha kadar yayın yapıldı. 1966 yılında televizyon eğitimi yayınlarına başlandı. TRT ilk kez 1967 yılında spor haberleri, haber bülteni ile beraber verildi. Bu seneden sonra televizyon yayınlarının hazırlanmasına hız verildi.

 

Televizyon yayınları 1968 yılında, deneme amaçlı ilk Ankara’da yapıldı. Haftada üç gün ve üçer saat olan yayınlar bir yıl sonra haftada dört güne çıkmıştır. 1969 senesinde astronotların aya ayak basmaları ve Zeki Müren ’in Ankara konseri televizyon ekranlarına yansımıştır. Televizyon yayınlarında gayet hızlı bir şekilde ilerlemeyi sürdüren TRT 1971 yılında ilk defa canlı spor yayını yapmıştır. Yaptıkları yayın ise Karşıyaka Spor Kulübü ve İstanbulspor arasında oynanan futbol maçıdır. 1972 yılında ilk kez bir yabancı dizi Türkçe seslendirilerek yayın yapılmıştır.

 

Reklam yayınlarına başlanmış ve ilk defa 1972 Münih olimpiyatlarını yayınlayarak, ilk dış naklen yayını yapılmıştır. 1981 yılının yılbaşı gecesi TRT siyah beyaz ekrandan renkli ekran yayınına geçmiştir. Gün geçtikçe televizyon kanallarını arttıran TRT 1986’da TRT 2’yi açmıştır. O günden sonra kanalların adı TV1 ve TV2 olarak anılmıştır. 1990’da TRT 3, TRT GAP, TRT 4 ve TRT 5 yayın hayatına başlamıştır. 1992’de kanallar yeniden TRT adını almıştır. 2008 yılının son aylarında Türkiye’nin ilk ve tek yerli çocuk kanalı olan TRT Çocuk ve Kürtçe yayın yapan TRT- 6 yayın hayatına başladı. 2009 senesinin Nevruzunda, Türkçe konuşan halklar için Azerice, Türkmence, Özbekçe, Kazakça ve Kırgızca dillerinde yayın yapan TRT Avaz, 18 Ekim 2009 da ise turizm programları ve belgesel yayınları yapan TRT Belgesel yayına başlamıştır. 2010 yılında TRT HD yayına başlamıştır. TRT yayınları ülkemizde ve diğer bütün kıtalarda izlenebilmekte ve dinlenebilmektedir. TÜRKSAT uydusu üzerinden yapılan yayınla da Avrupa’daki Türklere de yayınlar ulaştırılmaktadır.

 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 15 radyo ve 14 televizyon kanalına sahiptir. Merkezi Ankara’da bulunmaktadır. İzmir, Mersin, Antalya, Erzurum, İstanbul, Trabzon, Diyarbakır illerinde de müdürlükleri bulunmaktadır. TRT’nin tüm kanalları TÜRKSAT uydusu üzerinden alınabilmektedir, ayrıca DIGITURK, Tivibu, D-Smart, Kablo TV gibi platformlardan ve normal antenle de izlenebilmektedir.

Şuanda Yayında Olanlar

Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?